Coraz więcej Polaków uprawia sport. W odstawkę idą popularne dotychczas używki. Ogromną popularnością cieszą się różnego rodzaju zajęcia na siłowniach oraz w klubach fitness, prawdziwe oblężenie przeżywają gabinety dietetyczne. Polacy zrozumieli, że warto dbać o swoje zdrowie oraz wygląd. Należy jednak pamiętać, że ogromną rolę ogrywa woda, która jest niezbędna do prawidłowej pracy organizmu, gdy trenujemy.
Uprawianie sportu jest jedną z najlepszych metod na to, aby cieszyć się długotrwałym zdrowiem oraz dobrym wyglądem i samopoczuciem. Nie ważne, czy gramy w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, biegamy czy uczęszczamy na zajęcia fitness – każda aktywność fizyczna sprawia, że organizm funkcjonuje lepiej. Z jednej strony wysiłek, jaki ponosimy działa w bardzo pozytywny sposób, z drugiej jednak strony jest obciążeniem dla organizmu.
Regularne uprawianie sportu, amatorskie czy wyczynowe jest związane z pewnymi procesami, które zachodzą w naszym ciele. Chodzi tu głównie o utratę wody. Sportowiec musi pamiętać, aby ją uzupełniać, w przeciwnym razie naraża się na różne, przykre konsekwencje, między innymi odwodnienie.
Co się dzieje w organizmie, gdy intensywnie trenujemy?
Gdy długo trenujemy lub ponosimy wysiłek fizyczny, nasz organizm funkcjonuje zupełnie inaczej, niż przy normalnej pracy lub odpoczynku. Podczas biegania, skakania lub zajęć wytrzymałościowych dochodzi do znacznej utraty wody w organizmie. Musimy zrozumieć, że do utraty wody dochodzi na kilka sposób, między innymi przez skórę oraz układ oddechowy. Gdy się pocimy jest to równoznaczne z utratą wody, a także masy. Gdy dodamy do tego warunki zewnętrzne, np. wysoką temperaturę to okazać się może, że z naszego ciała nagle wyparowało kilka litrów płynów ustrojowych, które trzeba natychmiast uzupełnić, np. wodą butelkowaną lub wodą alkaliczną, ewentualnie izotonikami.
Taki ubytek wody nie może pozostać obojętny na naszą kondycję oraz energię, którą posiadamy. Łaknienie, które odczuwamy w trakcie biegu jest tego dobrym przykładem.
Co się dzieje, gdy nie uzupełniamy płynów?
Długotrwały, intensywny wysiłek ma swój wpływ na organizm. Oprócz budowania kondycji oraz wytrzymałości fizycznej musimy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – utratę wody i wagi. Nagłe pozbycie się dużej ilości płynów ustrojowych wpływa negatywnie na równowagę wodą organizmu, zmniejsza również jego odporność na czynniki zewnętrzne. Oczywiście taki spadek formy występuje tylko w przypadku, gdy nie dbamy o to, aby odpowiednio nawodnić organizm.
Brak picia wody w czasie treningu grozi więc:
- zaburzeniem równowagi wodnej,
- brakiem energii,
- brakiem koncentracji,
- brakiem motywacji i chęci do działania,
- zaburzeniami koordynacji ruchowej,
- pogorszeniem nastroju,
- bólami głowy oraz mięśni,
- odwodnieniem oraz wszystkimi konsekwencjami z nim związanymi.
Bardzo częstym błędem jest czekanie z nawodnieniem organizmu. Pić wodę jonizowaną lub butelkowaną należy regularnie, aby czuć się komfortowo w czasie treningu. Nie należy pić dużej ilości wody przed treningiem, a także na jego końcu – grozi to wypłukaniem wszystkich wartościowych rzeczy z organizmu.
Co pić, aby trening przynosił efekty?
Jakość tego, co pijemy w trakcie treningu ma kolosalne znaczenie. Jest to związane z odpowiednim nawodnieniem organizmu. Aby zapewnić sobie komfort ćwiczeń oraz nie zrujnować przy tym zdrowia, warto postawić np. na wodą alkaliczną. Ma ona bardzo wiele zalet, obok których nie można przejść obojętnie. Pod względem jakościowym zdecydowanie przewyższa wszystkie wody butelkowane oraz bardzo popularne ostatnio izotoniki (nie są one wbrew pozorom dobre, głównie ze względu na obecność cukrów).
Woda alkaliczna doskonale nadaje się do picia w trakcie uprawiania sportu. Wynika to z jej struktury, która jest bardzo zbliżona do naturalnych płynów ustrojowych człowieka. Gdy ćwiczymy, nasze ciało wymaga wody, która jest natychmiast przyswajana i nawadnia już na poziomie komórkowym. Takich właściwości nie ma ani woda mineralna, ani tym bardziej woda kranowa.
Picie wody w czasie wysiłku jest koniecznością. Powinniśmy jednak brać pod uwagę, że ważna jest jakość, a nie ilość. Stawiajmy więc, jak zawsze na to, co przynosi realne efekty. Woda pozwoli nam poprawić wydolność organizmu i osiągnąć to, nad czym tak ciężko pracujemy.
Copyright: Symec Consulting 2015 www.jonizatory.eu
Wyłączenie odpowiedzialności:
Informacje zawarte w artykule oraz przytoczonych tutaj filmach, komentarzach i opinie tutaj wyrażone nie mają na celu diagnostyki, leczenia lub zapobiegania chorobom i żadne stwierdzenie w tej informacji nie mogą być traktowane jako zalecenia. Zawarte tutaj informacje nie zostały zweryfikowane przez urzędy lub agencję kontroli leków i żywności. Wszelkie informacje zawarte w niniejszym artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i nie zastępują w żadnym stopniu konsultacji z lekarzem specjalistą.