Woda do picia, Zdrowie

U osób dorosłych woda stanowi około połowy masy ciała  i to właśnie ona jest głównym czynnikiem reakcji metabolicznych w organizmie. Brak wody w organizmie powoduje, że procesy fizjologiczne nie przebiegają tak sprawnie, jak powinny, utrudnione zostaje odprowadzanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Dorosły człowiek powinien wypijać około 1,5-2 litrów wody dziennie. Jednak nie bez znaczenia jest także jakość i smak wody, jaką pijemy. Warto wybierać taką, która uzupełni w organizmie minerały oraz ma walory zdrowotne.

Polacy najchętniej sięgają po wodę butelkowaną. Taki rodzaj napoju wybiera aż 55% ankietowanych, twierdząc, że taka woda jest najbezpieczniejsza i najbardziej wartościowa, jednocześnie dobrze nawadnia organizm. Tylko 5% Polaków w ogóle nie pije wody butelkowanej. Badani chętniej wybierają wodę niegazowaną (53%) niż gazowaną (43%).

Jednocześnie duża część respondentów nie jest w stanie wskazać różnicy pomiędzy wodą butelkowaną a tą pochodząca z kranu. Prawie 30% Polaków nie wie, że woda mineralna i źródlana może pochodzić wyłącznie ze źródeł podziemnych, nigdy z powierzchniowych (np. rzeki). Dodatkowo aż 36% badanych nie wie, że woda butelkowana nie może być poddawana procesom, które zmieniają jej właściwości, nie może być  także dezynfekowana (źródło: https://niezalezna.pl/455161-butelkowana-czy-kranowka-jaka-wode-wybieraja-polacy).

Czy woda butelkowa jest zdrowa?

Woda butelkowa jest łatwo dostępna, dlatego chętnie po nią sięgamy, gdy chce nam się pić, jest gorąco lub uprawiamy aktywność fizyczną. Pomimo tego, że taka woda podlega restrykcyjnym przepisom i jej jakość jest sprawdzana, to problemem może być jej opakowanie. Każda butelka na wodę ma swój okres trwałości (żywotności). Smak wody i jej jakość zależy od sposobu przechowywania, np. bezpośredniego działania światła słonecznego oraz przepuszczalności materiałów ze środowiska zewnętrznego. W butelkach z wodą wystawionych na działanie słońca przez długi czas mogą powstawać czynniki rakotwórcze jak formaldehyd lub aldehyd octowy.

Wybierając wodę zapakowaną w plastikową butelkę, nie tylko szkodzimy środowisku, ale również przyczyniamy się do tego, że ten plastik po rozłożeniu trafi do naszych organizmów. Szacuje się, że cząstki plastiku obecne są w 72% kranów na świecie i aż w 90% wody butelkowanej. Badacze odkryli, że osoby pijące wodę z jednorazowych butelek, wypijają rocznie kilkadziesiąt tysięcy więcej cząsteczek mikroplastiku niż te, które wybierają wodę z kranu (źródło: https://sodastream.pl/blogs/explore/7-powodow-dlaczego-nie-powinnismy-pic-wody-butelkowanej).

Jaką wodę wybierać?

W Polsce woda, która trafia do kranów, musi spełniać ściśle określone normy. Dodatkowo w Stacji Uzdatniania Wody przechodzi ona szereg czynności mających na celu oczyszczenie, napowietrzenie, koagulację, filtrację, ozonowanie i dezynfekcję chlorem. Dzięki temu woda, która wpada do rur wodociągowych, spełnia normy jakości, jednak często wyczuwalny jest w niej chlor.

Komplikacje zaczynają się podczas wędrówki wody do naszych domów. W rurach może dojść do ponownego jej zanieczyszczenia i zmiany barwy czy smaku. Problemem wody kranowej często jest także twardość, co potwierdza powstający „kamień” podczas jej gotowania. Pomimo to woda kranowa nadaje się do celów spożywczych, gotowania, mycia i innych czynności domowych. Jeśli jednak chcemy, aby woda w naszych domach była czysta, smaczna, a do tego zdrowa, warto wybrać dzbanek filtrujący i jonizujący wodę Biocera. Woda kranowa przefiltrowana w takim dzbanku jest nie tylko oczyszczona, ale także zostaje wzbogacona o minerały, jest jonizowana, zawiera również aktywny wodór.

Jak działa dzbanek Biocera?

Dzbanek filtrujący Biocera to popularne urządzenie, często stosowane w domach, do oczyszczania i polepszania wody kranowej. Za pomocą niego możemy usunąć z wody zanieczyszczenia mechaniczne (np. rdza, cząstki uszczelnień), które mogą trafić do instalacji podczas wędrówki wody w sieci wodociągowej. Dodatkowo dzbanek Biocera usuwa z wody metale ciężkie (np. ołów i związki chloru), zanieczyszczenia organiczne, pestycydy, a także minimalizuje twardość wody.

Oprócz tych właściwości oczyszczających dzbanek Biocera mineralizuje wodę poprzez wprowadzenie jonów pierwiastków alkalicznych jak wapń, sód magnezu i potas. Filtry wykorzystywane w tym urządzeniu zmniejszają potencjał redukcyjny wody nawet o 500 mV i wprowadzają do niej aktywny wodór, zwiększają również zasadowość wody do 8,5 do 10,2 pH.

Woda wprowadzona do dzbanka Biocera przechodzi cztery procesy. Pierwszy z nich to filtracja, podczas którego usuwany jest chlor i inne zanieczyszczenia oraz metale ciężkie. Drugi etap to alkalizacja – w jego trakcie podnoszone jest pH wody, zostaje ona także wzbogacona o składniki mineralne. Trzecia część procesu wprowadza do wody ujemne jony wodoru, które obniżają OPR, co pozwala uzyskać cząsteczki wody o ujemnym ładunku. Takie cząsteczki działają w organizmie jak przeciwutleniacze, przeciwdziałając szkodliwym wolnym rodnikom, spowalniają procesy starzenia, a także ułatwiają proces trawienia. W ostatnim, czwartym etapie wkład w dzbanku Biocera zmienia strukturę wody, tworząc małe cząsteczki wody, które efektywniej nawadniają organizm. Zastosowane w dzbanku Biocera opatentowane technologie kulek ceramicznych w układzie filtra  Biocera mają skuteczność potwierdzoną przez Amerykańską Narodową Fundację Naukową (NSF). Dodatkowo działanie wkładów Biocera  zostało potwierdzone pozytywną opinią amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA).

Woda butelkowana pomimo tego, że jest wyposażona w minerały, przechowywana w nieodpowiednich warunkach może przyczyniać się do chorób, a do tego często zawiera szkodliwy mikroplastik. Woda kranowa spełnia wszystkie normy i nadaje się do celów spożywczych. Jednak jeśli chcemy poprawić jej jakość smak, a do tego wzbogacić ją o minerały i aktywny wodór, warto skorzystać z filtracji w dzbanku Biocera.