Czy pić wodę o właściwościach pro-zdrowotnych?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak woda wpływa na Wasz organizm? A może, wystarczył Wam fakt, że spożywacie polecaną ilość wody w ciągu dnia więc nie powinniście przejmować się jej jakością? Nic bardziej mylnego!

 

Woda jak każdy inny produkt, który spożywamy w ciągu dnia może mieć także właściwości trujące!

 

Naukowcy od wielu lat zastanawiali się czemu jedne źródła wody na ziemi mają właściwości uzdrawiające, a inne nie. Nie zwracano uwagi na potencjał redox w wodzie pitnej. Wskaźnik redox, czyli ORP to nic innego jak nazwa reakcji utleniająco-regeneracyjnej dla płynów, mierzona miernikiem ORP. Im niższy wskaźnik redox tym woda ma większy potencjał uzdrawiający, działający neutralizująco na wolne rodniki, analogicznie im wyższy wskaźnik tym woda staje się mniej przydatna dla naszego systemu, a niektóre rodzaje mogą być nawet niezdrowe dla naszego organizmu.

 

A co z wodami butelkowanymi?

Z wodą butelkowaną jest spory problem, gdyż większość kupowanej aktualne jest pakowana w plastikowe butelki. Jeśli jest to butelka szklana lub z twardego plastiku z faktycznym potwierdzeniem braku bisfenolu BPA free, znacznie lepiej. Natomiast większość występujących celem szybkiej re-dystrybucji jest pakowana w butelkach zawierających w zasadzie wiele niekorzystnych składników w swoim składzie jak metale ciężkie. Podczas prześwietlenia promieniami słońca takiej butelki toksyczne związki z plastiku przenikają do wody i taką wodę pijemy łudząc się, że jest lepsza niż ta z kranu. Oczywiście część wód butelkowanych ma pewne dobre właściwości, jednak po zapakowaniu w plastikowe butelki przewaga niekorzystnych składników może przewyższać dobre cechy danej wody.

Większość zatem wód najchętniej kupowanych, które piejmy, jest w mniejszym lub większym stopniu utleniaczem i nie pomijając faktu braku nawadniania naszych komórek ma dodatni redox. Dodatni redox sprawia, że Twoje komórki szybciej się degenerują, a tym samym organizm szybciej się starzeje. Wiadome jest powszechnie, że wolne rodniki są powodem wielu chorób, w tym tych najgroźniejszych, jak rak.

 

Pro-zdrowotna woda jonizowana

Według wielu naukowców z Japonii i Korei alkaliczna woda jonizowana ma prozdrowotne właściwości i ważny parametr ujemny redox (ujemne ORP). Wartość ujemnego ORP w alkalicznej wodzie jonizowanej mówi nam jaką ilość wolnych elektronów posiada taka woda.

W związku z tym, że warto samemu przekonać się na własne oczy o działaniu wody, przeprowadziliśmy małe doświadczenie z wodą kranową filtrowaną i z wodą jonizowaną.

Poniżej widzą Państwo zdjęcie, na którym umieściliśmy szklankę z wodą filtrowaną i jonizowaną wodą alkaliczną. Dodatkowo w szklance umieściliśmy susz owoców leśnych, aby zobaczyć w jaką reakcję wejdzie z daną wodą (w jednej szklance z woda filtrowana, w drugiej alkaliczna woda jonizowana).

 

Woda o właściwościach pro-zdrowotnych
Czy pić wodę o właściwościach pro-zdrowotnych

 

Po wlaniu wody do szklanek sprawdziliśmy początkowy wskaźnik redox dla wody jonizowanej.

Po 15 godzinach sprawdziliśmy wskaźnik redox dla wody jonizowanej oraz filtrowanej.

 

Jaka woda posiada właściwości pro-zdrowotne
Pro-zdrowotna woda jonizowana

 

Kolor "herbatki" na wodzie jonizowanej znacznie głębszy, nasycony, natomiast smak trudno potwierdzić zdjęciem, jednak zapewniamy, że smak herbatki z tego samego suszu na alkalicznej wodzie jonizowanej nieporównywalny! Smak na wodzie po wstępnej filtracji z kranu niestety praktycznie nieodczuwalny (bez wyczuwalnego smaku pochodzącego z esencji suszu). Cały eksperyment na zimnej alkalicznej wodzie, bez zaparzania.

Jak widać woda jonizowana ma ujemny potencjał redox nawet po 15 godzinach pozostawienia pod przykryciem, co oznacza, że jest ciekawym rozwiązaniem pod wieloma względami zdrowotnymi zarówno jeśli chodzi o wspomaganie równowagi kwasowo-zasadowej, ale przede wszystkim wg. wielu dostępnych danych z uwagi na możliwości redukcyjne wspomagające organizm w neutralizacji wolnych rodników.

Obydwie szklanki pozostawione na 15 godz. pod przykryciem, ale nie było to przykrycie całkowicie szczelne.

 

Parametry wody wyjściowej:

 • pH wody kranowej: 7,3
 • pH wody alkalicznej z jonizatora Alkamedi 9,2
 • ORP:
  • woda kranowa: 176ppm
  • woda jonizowana –431
 • Temperatura:
  • woda kranowa: 21/22°C
  • alkaliczna woda jonizowana 23°C

 

Pamiętaj!: Jakość wody ma znaczenie!

Serwis JONIZATORY.EU poleca