Właściwe nawodnienie podczas wysiłku fizycznego

Woda, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w trakcie wysiłku fizycznego musi być stale w zasięgu naszej ręki. Osoby pracujące na zewnątrz oraz uprawiające sport powinny w szczególności dbać o regularne nawadnianie organizmu.

 

Zaniechanie picia wody może w krótkim czasie stać się przyczyną różnych dolegliwości. Należy pamiętać, że gdy temperatura wynosi ponad 30°C, nasz organizm funkcjonuje inaczej - szybciej się męczy. Musimy podjąć działania zmierzające do tego, aby czuć się komfortowo.

 

Co się dzieje z organizmem podczas wysiłku?

W trakcie szeroko rozumianego wysiłku fizycznego nasz organizm funkcjonuje zupełnie inaczej, niż podczas odpoczynku. Gdy pracujemy, w mięśniach zachodzi spalanie składników energetycznych, powstają także duże ilości ciepła. Muszą zostać one usunięte, inaczej mogą doprowadzić do tzw. przegrzania organizmu. Warto zwrócić również uwagę na proces utraty wody z organizmu, który następuje poprzez pocenie się. Woda może być tracona także poprzez układ oddechowy.

Tempo pozbywania się wody z organizmu podczas wysiłku fizycznego jest kwestią bardzo indywidualną. Najczęściej zależy od ogólnego stanu zdrowia, wieku, rodzaju wysiłku, czasu pracy, a także otoczenia (jego wilgotności oraz panującej temperatury).

Gdy ciężko pracujemy lub trenujemy, zwiększa się produkcja potu, który prawie w 100% procentach składa się z wody. Występuje również zwiększony metabolizm.

 

Odwodnienie i wysiłek fizyczny

Gdy nie pijemy odpowiedniej ilości wody alkalicznej lub wody butelkowanej, która zawiera dużo składników mineralnych, jesteśmy narażeni na odwodnienie organizmu. Należy zdać sobie sprawę, że taki stan niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Do najważniejszych należą:

  • podwyższenie temperatury,
  • dużo większa częstotliwość skurczów serca,
  • zmniejszone dotlenienie mięśni,
  • zaburzenie funkcji umysłowych i poznawczych,
  • niedostateczne nawodnienie komórek,
  • zaburzenie procesów metabolicznych.

Już początkowe objawy, takie jak: duszności, zawroty i ból głowy, utrata orientacji lub problemy z mową) powinny dać nam sygnał do tego, aby przerwać wysiłek fizyczny, skorzystać z dobrodziejstw wody jonizowanej lub butelkowanej i powrócić do równowagi. Dalszym następstwem odwodnienia może być chociażby rozwój choroby cieplnej, w tym udar.

 

Profilaktyka czyli regularne picie wody

Aby uniknąć wyżej opisanych zaburzeń, do wysiłku fizycznego w trakcie upałów należy podchodzić ze zdrowym rozsądkiem. Powinniśmy być świadomi tego, jak ważna dla organizmu jest odpowiednia gospodarka wodna.

Ogromne znaczenie ma tu profilaktyka, która w tym przypadku opiera się na regularnym korzystaniu z dobrodziejstw wody butelkowanej, wody alkalicznej, a także owoców, warzyw oraz przekąsek, które można z nich przygotować.

Zapewnienie dobrego, komórkowego nawodnienia organizmu nie jest wyłącznie kwestią picia wielu litrów wody. Chodzi o to, aby nasz organizm miał ją dostarczoną pod różną postacią, w różnym czasie. Jaka jest więc ilość wody, którą powinniśmy spożyć? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Powinniśmy przyjmować tyle płynów, ile możemy. Lepiej jest wypić dużą szklankę wody raz na godzinę, niż całą butelkę wody w kilka minut.

Wiele zależy również od rodzaju wysiłku fizycznego, otoczenia, także płci. Pracujący na budowie dorosły mężczyzna będzie miał większe zapotrzebowanie na wodę, niż kobieta pracująca w sklepie, gdzie jest klimatyzacja.

Podsumowując – miejmy na uwadze to, aby oszczędzać nasz organizm w trakcie upałów. Starajmy się w miarę możliwości unikać wysiłku fizycznego, dbajmy także o to, aby regularnie pić wodę i jeść np. owoce. Takie działania pomogą nam zachować dobry nastrój, cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz uniknąć kłopotów zdrowotnych.

Serwis JONIZATORY.EU poleca