Minerały w wodzie i ich znaczenie

Woda to niezbędny składnik pokarmowy człowieka. Po zaledwie 4 do 7 dni bez wody odwadniamy się, doświadczamy halucynacji, aż w końcu umieramy. Woda jednak nie tylko nawadnia nasz organizm, posiada ona wiele minerałów, które pozytywnie oddziaływają na nasze ciało i umysł.

 

Minerały znajdujące się w wodzie

  • Wapń (Ca2+) – jest jednym z pierwiastków wspomagających budowę kości czy zębów. Reguluje pracę serca oraz wpływa na koagulację krwi. Pozytywnie wpływa również na przesyłanie sygnałów nerwowych oraz na pracę mięśni. Jego niedobór może być powodem osteoporozy.
  • Sód (Na+) – jest niezbędnym składnikiem wymiany wody między komórkami a substancją międzykomórkową. To właśnie sód umożliwia skurcze mięśni, dlatego pełni ważną funkcję podczas ich pracy.
  • Siarczany (SO42-) – Wchodzi w skład wielu enzymów oraz ma ogromne znaczenie w poprawnym funkcjonowaniu komórek.
  • Wodorowęglany (HCO3-) – są niezwykle skuteczne przy zwalczaniu zatrucia alkoholowego. Przyspieszają trawienie. Utrzymują równowagę kwasową w żołądku oraz jelitach.
  • Chlorki (Cl-) – Odgrywa istotną rolę w procesach trawiennych. Dodatkowo wraz z sodem jest składnikiem halitu (NaCl-sól kuchenna). Co prawda w zbyt dużych ilościach sól jest szkodliwa, ale aby nasz organizm dobrze funkcjonował sól jest niezbędna. Sód utrzymuje również prawidłowe ciśnienie osmotyczne w komórkach.
  • Potas (K+) - jest odpowiedzialny za przesyłanie impulsów nerwowych oraz za skurcze mięśni. Reguluje poziom wody w naszych komórkach, pomaga w utrzymaniu równowagi płynów w organizmie. Niedobór powoduje zaparcia, zmęczenie, nerwowość, osłabienie, spadek ciśnienia krwi.
  • Magnez (Mg2+) - Ma istotne działanie podczas budowy kości oraz komórek a przede wszystkim komórek mięśni. Dzięki niemu zachowana jest równowaga systemu nerwowego. Uczestniczy również w budowie wielu enzymów. Jego niedobór powoduje nerwowość, rozdrażnienie oraz skurcze.

 

Składniki podrzędne

  • Żelazo – bierze udział w procesie utleniania. Niedobór żelaza jest ściśle związany ze spadaniem poziomu hemoglobiny we krwi przez co występuje niedokrwistość.
  • Krzem - bierze udział w budowaniu kośćca, tkanek chrzęstnych oraz zębów.

 

Mikroskładniki:

  • Jod – jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jod jest jednym ze składników hormonów tarczycy przez co bierze udział w regulowaniu podstawowych funkcji życiowych dzięki czemu przyczynia się do kontrolowania temperatury, prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz mięśniowego. Wpływa on również na podział komórek przez co wpływa na tempo metabolizmu w naszym organizmie.
  • Brom – wykazuje działania uspakajające i pogłębiające sen, ponieważ działa na system nerwowy.
  • Miedź – wpływa na prawidłowe gojenie ran, bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek oraz w tworzeniu kości i kolagenu, we wchłanianiu i transporcie żelaza, w powstaniu RNA, w metabolizmie kwasów tłuszczowych. Odgrywa również rolę w procesach przemiany materii ośrodkowego układu nerwowego i w przemianie barwników.
  • Lit - pomaga w leczeniu depresji, alkoholizmu oraz nerwicy.
  • Mangan – bierze udział w budowie enzymów metabolizujących glukozę oraz kwasy tłuszczowe. Jest strukturalnym elementem kości i skóry. Jest niezwykle ważny w procesach reprodukcji oraz prawidłowych funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego.
  • Molibden – dzięki temu, że wchodzi w skład metaloenzymów bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczów oraz puryn.
  • Fluor – Wzmacnia szkliwo, zębinę oraz zapobiega występowaniu próchnicy. Ma duży wpływ na gospodarkę wapnia i fosforu w organizmie. Podczas ciąży pomaga we wchłanianiu żelaza i zapobiega niedokrwistości. U osób dorosłych pełni ważną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu kośćca. Jego niedobór powoduje kruchość zębów oraz ich podatność na próchnicę jak również demineralizuje kości.
  • Bor – tak jak wapń bierze udział w budowie kości oraz zapobiega powstawaniu próchnicy.
  • Arsen – pobudza aktywność krwiotwórczą szpiku kostnego. Jednak jego nadmiar powoduje choroby skóry, płuc czy serca.
  • Cynk - jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania systemu immunologicznego oraz do aktywacji ponad 80 enzymów. Dzięki niemu możliwa jest synteza DNA, RNA, białek, nasienia i insuliny. Bierze również udział w metabolizmie węglowodanów, białek, alkoholu i tłuszczy. Jest nam potrzebny do odczuwania smaku i zapachu, wpływa również na wygląd włosów i paznokci.
  • Chrom - Spełnia niezwykle istotną rolę w przemianie metabolicznej glukozy, niektórych białek i tłuszczów.
  • Kobalt – bierze on udział w procach przemiany krwiotwórczej oraz przemiany materii flory jelitowej. Dzięki temu pierwiastkowi możliwy jest właściwy rozwój organizmów żywych.

 

Jak widzimy woda ma wiele właściwości, nie tylko nawadniającą, dlatego zawsze oprócz picia prawidłowej ilości wody powinnyśmy również pamiętać, że jakość wody też ma znaczenie!

Im więcej minerałów dostarczymy naszemu organizmowi w wodzie tym lepiej będzie on funkcjonował a my na zawsze pozbędziemy się problemów, które przytłaczają nas w codzienności. Nasza skóra, włosy, zęby i kości będą zdrowsze.

Będziemy odczuwali mniejsze zdenerwowanie czy nerwowość. Woda dzięki swoim właściwościom wspomoże nas w walce z depresją, nerwicą czy alkoholizmem. Dzięki wodzie i minerałach w niej dostępnych łatwiej stracimy tkankę tłuszczową a nasze mięśnie zaczną lepiej funkcjonować.

Pamiętaj!

Jakość wody ma znaczenie, dlatego staraj się pić wodę jonizowaną, która zawiera potrzebne naszemu organizmowi minerały w odpowiednich ilościach!

 

Serwis JONIZATORY.EU poleca