Gdy zaczynają się wysokie temperatury warto zastanowić się nad tym, jak zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią ilość wody. To, co pijemy, gdy temperatura rośnie ma bowiem ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia oraz kondycji organizmu. Pytanie do dotyczy również osób w każdym wieku oraz tych, którzy aktywnie uprawiają sport.
Ile wody pić latem?
W czasie, gdy na dworze panuje wysoka temperatura, nie można dopuścić do tego, aby organizm został odwodniony. Gdy czujemy się źle i słabo nam, natychmiast trzeba uzupełnić płyny w organizmie. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że już dziesięcioprocentowe odwodnienie organizmu możne doprowadzić nawet do śmierci. Objawami, które najczęściej wskazują na poważny stan są między innymi:
- osłabienie,
- brak koncentracji,
- bóle i zawroty głowy,
- wymioty,
- biegunka,
- gorączka.
Ważne jest, aby sięgać po picie już wtedy, gdy odczuwamy pierwsze pragnienie, a nie wtedy, gdy nasz stan zaczyna być poważny i odczuwamy jedną z powyższych dolegliwości. Warto więc mieć przy sobie butelkę jakiegokolwiek picia, aby szybko ugasić pragnienie. Gdy jesteśmy w domu, można wypić większą ilość wody mineralnej, wody alkalicznej z jonizatora, soku z owoców lub warzyw.
Nie kieruj się modą, a zdrowym rozsądkiem
Uleganie modzie oraz namowom osób, które mają złe nawyki żywieniowe jest podstawowym błędem, który można popełnić. Taki błąd w postaci spożywania dużej ilości napojów zawierających np. cukry, może odnieść skutek odwrotny do zamierzonego. Spożywając spore ilości napojów energetycznych, napojów gazowych, kawy, herbaty lub alkoholu (np. piwa), nie nawodnimy organizmu, a wręcz przeciwnie – wypłuczemy z niego resztki tego, co jest wartościowe.
Napoje te szkodzą wypłukując elektrolity, potas i magnez, a także przyczyniają się do podnoszenia ciśnienia, (które przy wysokiej temperaturze nie jest wskazane). Nie bez znaczenia jest tu negatywna rola cukrów. Cukier, który jest składnikiem większości napojów sprawia, że płyny, które są dostarczane do organizmu gorzej się wchłaniają, a co za tym idzie wolniej przenikają z przewodu pokarmowego do komórek całego organizmu.
Pij wodę, jedz owoce
Woda ma zbawienne znaczenie dla naszego funkcjonowania, zwłaszcza w czasie upałów. Znajdziemy ją nie tylko w postaci butelkowanej, ale również alkalicznej. Warto zwrócić uwagę na warzywa i owoce. Woda, która się w nich znajduje sprawi nie tylko, że ugasimy pragnienie, ale również dostarczymy sobie niezbędnych witamin.
Bardzo dobrym rozwiązaniem na radzenie sobie z upałem jest jedzenie takich owoców, jak: jabłka, pomarańcze, winogrona czy arbuzy. Do naszego posiłku możemy dołączyć również warzywa, np. pomidory. Osoby, które dysponują odpowiednim sprzętem AGD mogą przygotować soki – naturalne, wielowarzywne i wieloowocowe, tak różniące się jakością od tych sklepowych.
Woda jonizowana – idealna na upał
Najlepszym sposobem, aby nawodnić organizm jest picie wody w odpowiednich ilościach. Niestety woda wodzie nie jest równa, czego dowiodły ostatnie badania. Można się również o tym przekonać, czytając etykiety. Alternatywą na kiepskiej jakości wody butelkowanej i kranowej jest woda jonizowana, zwana inaczej wodą alkaliczną. Szacuje się, że w trakcie upałów tracimy około 2 litrów wody, którą powinniśmy uzupełnić. Woda z jonizatora nadaje się do tego idealnie.
Nasz organizm potrzebuje wody, która swoją strukturą będzie w daleko idący sposób uczestniczyć w procesach metabolicznych. Nawet najlepsza woda butelkowana nie jest w stanie sprostać takim oczekiwaniom. Aby nie tracić cennych minerałów, powinniśmy więc dostarczyć organizmowi wodę, która ma nie tylko odpowiedni smak, ale również jakość. Woda z jonizatora to samo zdrowie: nie tylko hamuje procesy degeneracyjne, ale także wzmacnia komórki i aktywuje nasz system immunologiczny.
Wszystkie te działania sprawią, że nasz organizm będzie w dobrej formie, a my będziemy się cieszyć zdrowiem i dobrym samopoczuciem.