Dlaczego edukacja dotycząca picia wody jest ważna?

Coraz więcej Polaków zauważa pozytywne właściwości wody oraz jej dobry wpływ na organizm. Jednocześnie prowadzone są różnego rodzaju kampanie społecznie, których zadaniem jest popularyzacja picia wody, zwłaszcza wśród najmłodszych. Systematyczna edukacja wśród dzieci w wieku szkolnym sprawi, że w dorosłym życiu będą mogły uniknąć wielu chorób oraz dolegliwości.

 

Wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka jest podwaliną do tego, aby w dorosłym życiu nie miało kłopotów z nadwagą, chorobami układu pokarmowego, cerą lub innymi dolegliwościami. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze oraz w wieku szkolnym szczególnie ulegają modzie oraz utożsamiają się z niezdrowymi produktami, które są reklamowane w Internecie lub telewizji. Chodzi tu zwłaszcza o produkty typu fast-food oraz kolorowe, gazowane napoje. Niezwykle ważną rolę mają tu do odegrania przede wszystkim rodzice, którzy powinni uświadomić swoim pociechom, dlaczego warto zdrowo się odżywiać i regularnie pić bogatą w minerały wodę jonizowaną oraz butelkowaną.

 

Po co dzieciom woda?

Dzieci muszą pić wodę nie tylko po to, aby zdrowo żyć, ale przede wszystkim normalnie funkcjonować i prawidłowo się rozwijać. Podstawowym elementem edukacji jest w ich przypadku uświadomienie na temat roli wody w organizmie. Dzieci niestety bardzo często nie rozumieją znaczenia wody lub ich wiedza jest bardzo ogólna i powierzchowna. Zadaniem osób dorosłych jest przekazanie odpowiedniej wiedzy, w możliwie jak najbardziej atrakcyjny sposób.

Woda ma ogromny wpływ na życie naszych pociech. Gdy dorastają, to właśnie ona jest paliwem, którego najbardziej potrzebuje organizm. Przy regularnym nawadnianiu organizmu wypłukiwane są wszystkie toksyny z organizmu, następuje widoczna poprawa funkcjonowania organów wewnętrznych, jest lepsza jakość skóry, paznokci czy włosów. Woda daje również niezbędną energię do nauki i zabawy.

 

A co z dorosłymi?

Woda jest również zbawienna dla osób dorosłych. Dorosły człowiek, który pracuje fizycznie lub uprawia systematycznie sport potrzebuje, aby do jego organizmu została dostarczona odpowiednia ilość wody jonizowanej lub bardzo dobrej wody mineralnej. Jest ona niezbędna do tego, aby zachować równowagę kwasowo-zasadową oraz zapobiec odwodnieniu organizmu.

Brak picia wody przez osobę dorosłą lub starszą może mieć bardziej przykre konsekwencje, niż w przypadku dziecka. Związane jest to oczywiście z przebytymi chorobami oraz często niedostatecznym zdrowiem.

Niestety bardzo dużo osób dorosłych kompletnie nie jest świadomych tego, że woda decyduje o ich zdrowiu, wyglądzie oraz samopoczuciu. Bardzo negatywną rolę odgrywają tu media, które poprzez reklamy wmawiają, że lepiej jest inwestować chociażby w suplementy diety, niż zmienić dietę i postawić na regularne nawadnianie organizmu. Edukacja dorosłych jest więc tak samo ważna, jak edukacja dzieci.

 

Jak edukować, aby zachęcić?

Z edukacją dotyczącą picia wody należy postępować dokładnie tak samo, jak ze zwykłą nauką. Wiadomości na temat roli wody w organizmie powinny być przekazywane w sposób atrakcyjny i interesujący. Nie ma znaczenia, czy adresatem są dzieci w wieku szkolnym, osoby dorosłe lub seniorzy. Warto organizować pogadanki i prezentacje, zapraszać na spotkania lekarzy oraz specjalistów od dietetyki. W szkołach dobrym pomysłem jest przeprowadzenie specjalnych lekcji tematycznych.

Najważniejszym etapem edukacji - w przypadku dzieci - jest obserwacja codziennych zachowań rodziców. To właśnie oni są filarem edukacji. Jak więc mają postępować? Dzieci są bacznymi obserwatorami i chętnie powtarzają wszystko to, to, co zaobserwują u swoich opiekunów. Rodzice muszą więc zadbać, aby woda była codziennym składnikiem diety. Warto pić wodę do każdego posiłku, a także między nimi, zabierać ją do szkoły, na spacer, do pracy, unikając jednocześnie spożywania przy pociechach napojów gazowanych. Wszystko to ma na celu wyrobienie sobie przez dzieci dobrych nawyków.

Bardzo dobrą metodą, aby dzieci polubiły wodę, jest również przyrządzanie rozmaitych napojów, wykorzystując do tego lód, owoce lub naturalne syropy owocowe.

Warto uczyć, do czego tak naprawdę potrzebna jest nam woda. Choć posiadamy podstawową wiedzę, to często brakuje nam w niej szczegółów. Budowanie świadomości na temat prawidłowego nawadniania organizmu sprawi, że w przyszłości będziemy nie tylko piękniejsi, ale przede wszystkim zdrowsi.

 

Copyrights: Symec Consulting www.jonizatory.eu

Serwis JONIZATORY.EU poleca